Weiler Péter
Kár lett volna disszidálni c. kiállítása

Kár lett volna disszidálni…hangzik a YouTube-on elhíresült életigenlő mondat.
Weiler Péter legújabb kiállítása a művész 30 éves képzőművészeti útjának egyik legfontosabb kérdését dolgozza fel egy sajátos perspektívából.

Menni vagy maradni?

Disszidálni és vállalni az ezzel kapcsolatos magányt és elidegenedést, vagy maradni és vállalni az ezzel kapcsolatos magányt és elidegenedést? Bármelyik utat is választja az ember, a végeredmény ugyanaz: az önmagunkkal való küzdelem.Hol legyünk magányosak, itthon vagy külföldön? Vidéken vagy a fővárosban?

Míg az elmenetel egy aktív cselekedet, addig a maradás annak egy passzív, additív inverze. Weiler értelmezésében azonban mindkét folyamat aktív és nagy energiával jár. Maradni nem a döntés hiánya, hanem folyamatos munka, alkalmazkodás és elfogadás eredménye. Az ezen való rágódás pedig mindent idézőjelbe tud tenni, folyamatos hiányérzetet idéz elő és bizonytalanságban tart. Talán mert sosincs ezügyben döntés, mindig ott motoszkál a kérdés: a mi lett volna… Weiler szerint itt Kelet-Európában ezt a dilemmát egy folytonos bizonytalanság lengi körül, nem lehet véglegesen (el)dönteni.

A retrospektív tárlat nem egy végállomás, letisztult és eldöntött válaszokkal. A Kár lett volna disszidálni a kétség és bizonyosság határán mozgó művészi folyamat lenyomata.

A közel 40 alkotást bemutató kiállítás helyszíne 2022. május 14- június 5-ig Budapest egyik legkülönlegesebb palotája, a Kincsem-palota vot. A neoreneszánsz épület, mely egykor a híres Kincsem ló és tulajdonosának otthona volt, utoljára volt megtekinthető a felújítás előtti állapotában, a maga nyers valóságában, ahogy a korok és rendszerek lemarták a falakról a festéket és a vakolatot.

A palota a letűnt idők csillogását idézi, melyben Weiler művei a múlt és jelen relációiként mutatkoznak meg. A néző előtt az elhagyott tér és a kortárs alkotások disszonáns kölcsönhatásba kerülnek, hitelesen tükrözve a kísértő múlt és a jelenkor káoszát.

A négy teremben berendezett kiállítás vegyes technikájú munkákat vonultatott fel: olaj, akvarell, giclée, közlekedési táblák, readymade, beton, plexi, NFT, és a mindent átívelő humor. Vegyes, akár a bennünk érlelődő döntések.

A kiállítás virtuális sétában is bejárható: https://panoseta.hu/virtualisseta/kincsem-palota/

A kiállításról készült videóbeszámoló: https://youtu.be/_xc3FpqIXys

Peter Weiler
It would have been a pity to defect

It would have been a pity to defect… as we hear in the famous Hungarian YouTube meme video. Peter Weiler’s new exhibition focuses on the most critical question of his 30 years old artistic carrier.

Stay or go?

To defect is to emigrate with the burden of lineless and isolation or stay and face loneliness and isolation. Whichever road one takes, the result is the same: fighting with ourselves. Where should we be lonely, home or aboard? In a country or the capital?

While going is an active motion, staying is a passive yet additive inverse. Weiler believes that both acts are active and consume great energy. Staying is not a lack of a decision but rather an ongoing work of acceptance. Contemplating the decision can halt our life in a feeling of insecurity. Probably because there is never a final answer to this question, just the echo of what if…? Weiler believes that this dilemma is a source of emotional instability in Eastern Europe that can never be resolved.

A retrospective exhibition is not a destination with crystalized decisions reached. This show instead reflects an artistic process balancing between doubt and sureness.

Almost forty works were exhibited in one of a kind location in Budapest. The Kincsem neo-renaissance palace once belonged to the world-famous Kincsem racehorse’s owner. This is probably the last exhibition when the building was still in its raw beauty, eroded by the times and the changing political systems.
The palace reflects the splendor of a bygone era, like Weiler’s works dealing with change from past to present. The spectator enters an isolated historic space where the contemporary works resonate with the haunting past and today’s chaos.

In the four halls, the works were mixed in medium: oil, aquarelle, giclée, altered traffic signs, ready-mades, cement, plexiglass, NFT, and the overarching humor of the artist. It is mixed as our developing inner feelings about the topic.

Virtual tour of the exhibition: https://panoseta.hu/virtualisseta/kincsem-palota/

Video report on the exhibition: https://youtu.be/_xc3FpqIXys

Social

E-mail: weiler.peter@ha.hu
Copyright © Peter Weiler 2020.